Today features Novak Djokovic’s 33rd game of 2020 (winning 31 of 32 precedents), against Ricardas Perankes, one of his 31 former victims, who lost 7-6, 6-4 in Cincinnati in August. First, though, former global No. 5 seed Yelena Ostapenko, who is No. 43 and therefore not ranked, is playing No. 2 seed Karolina Pliskova to initiate proceedings on Chatriere, while No. 9 seed Denis Shapovalov plays Linglin as Roberto Karbalis Baena, adult 27 years old. The old Spaniard who has never passed the second round of a major tournament, Simon Matteo Petra Kvitova plays the role of the Italian world No. 94 Yasmine Paulini, whose victory over Alyona Bolsova in the first round was her first ever victory in a Grand Slam tournament, First time.

There’s a little bit of moisture lingering in the air after it rains all night, but it doesn’t delay the start of play and it looks like we’re unlikely to be bothered by the rain today (expectations for tomorrow are not very encouraging). Play order today, with work on all stadiums to start at 10am GMT:

Philippe Chatrier Court

Jelena Ostapenko (LAT) vs (2) Karolina Pleskova (Czechoslovakia)
Anna Bogdan (Rom) vs (4) Sophia Kenin (USA)
(1) Novak Djokovic (Serbian) vs. Ricardas Pirankis (lit.)
Pablo Cuevas (Euro) vs (5) Stephanos Tsitsipas (Greece)

Susan Linglin Court

(9) Denis Shapovalov (Cannes) – Roberto Carpalis Baena (Spa)
Kristina Pliskova (Czech) at (11) Garbin Muguruza (spa)
Lloyd George Harris (RSA) vs (7) Matteo Perettini (ETA)
(14) Elena Rybakina (Kaz) – Fiona Ferro (Fra)

Simon Matteo Court

(7) Petra Kvitova (Czech Republic) – Yasmine Paulini (ETA).
Andre Martin (SVC) vs (18) Gregor Dimitrov (Ball)
Alize Cornet (France) vs Shuai Zhang (China)
Alejandro Davidovich Fukina (Spa) vs (13) Andrey Rublev (Ross)

READ  ATP Finals: Daniel Medvedev qualified for the Final

Court 2: Bernarda Pera (USA) and Renata Vorakova (Czechoslovakia) vs. (7) Choco Aoyama (Japan) and Ina Shibahara (Japan), (11) John Pears (Australia), Michael Venus (Insel) vs. Myomir Kikmanovic (Sir) and Casper Rudd (no ), Ubani Droget (Phra) and Selena Janishevich (France) vs. (16) Cory Goff (USA) and Catherine McNally (USA)

Court 3: (1) Su-Wei Hsieh (Tpe) and Barbora Zahlavova Strycova (Cze) in Maria Sanchez (USA), Astra Sharma (Aus), Anna Karolina Schmiedlova (SVK) and Katarina Zavatska (Ukr) in Kaitlyn (USA) American), Giuliana Olmos (Mex), Marta Kostyuk (Ukr), Aliaksandra Sasnovich (Blr) v (11) Lucie Hradecka (Cze), Andreja Klepac (Slo), Ellen Perez (Aus), Storm Sanders (Aus) v (14) Alexa Guarachi (Che) and Désira Krausek (USA)

Court 4: Marcus Girón (USA) – Thiago Mora Monteiro (Brazil), (8) Kevin Krewitz (Germany), Andreas Mies (Germany) – Federico Correa (Argentina), Diego Sebastian Schwartzman (Argentina), Patricia Maria Teeg (Rom) – Christina McHale . (USA), Andrea Petkovic (Germany), Yanina Wickmeyer (Bill) – Cornelia Leicester (Sui) and Shelby Rogers (USA)

Court 5: (10) Hayley Carter (USA) and Luisa Stephanie (Brazil) – Alyona Bolsova (Spa) and Ulrike Ickery (Norway), Polona Hercog (Slow) – Lilah Annie Fernandez (Kahn), Irina Parra (Röm) vs Alison Van Uytvank Bell), Adrian Mannarino (France), Benoit Bayer (Fra) vs. Benjamin Ponzi (Fra), Antoine Huang (Fra), Nicholas Monroe (USA) and Tommy Ball (USA) vs. (4) Lucas Cubot (Ball) and Marcelo Melo (Bra)

Court 7: Clara Towson (den) in Daniel Collins (USA), (8) Arena Sabalinka (Blair) in Daria Ksatkina (Ross), Guido Bella (ARG) in (17) Pablo Carreno Busta (Spa), Rohan Bobana (India) Denis Shapovalov (Cannes) vs Vasik Busbecil (Kanz) and Jack Sauk (USA)

READ  Maybe the Liverpool transfer gamble is what Roberto Firmino-John Eldridge needs

Court 9: (20) Christian Garen (Che) in Mark Pullmans (Australia), Now Hibbino (Japan) in (30) Anas Jaber (Ton), (22) Dusan Lyovic (Sir) in Kevin Anderson (RSA), Leslie Kerkove ( Ned) & Bibiane Schoofs (Ned) in Lauren Davis (USA) and Sabrina Santamaria (USA)

Court 10: Anna Lena Friedsam (Germany), Katarina Sribotnik (Slow) in Jennifer Brady (USA), Caroline Dollyhead (USA), Ekaterina Alexandrova (Ross), Oksana Kalashnikova (Geo) in Elsa Jacquemut (FR) and Alexan Lechemia (Fra), Nikola Milojevic (Ser) in Aljaz Bedene (Slo), (3) Elise Mertens (Bel) and Aryna Sabalenka (Blr) in Irina-Camelia Begu (Rom) and Raluca Olaru (Rom)

Court 11: Kirsten Flipkins (Bill), Anastasia Pavlyuchenkova (Russia) vs Katrina Bondarenko (UK), Sharon Fishman (Canada), Nicole Millichar (USA), Ija Swatik (Ball) vs Xenia Noll (Sui), Danka Kovinik (Minnesota) and Daniel Elahi Jalan (Colonel) ) – Tenis Sandgren (USA), Clara Borrell (Fra) and Jessica Bonchett (France) vs. (4) Barbora Krijikova (Czechoslovakia), Katrina Seniakova (June), Simon Pollili (Ita) and Maximo Gonzalez (ARG) v (15) Jürgen Melzer Ott and Edward Roger Faslin (France)

Court 12: Marton Foxowicz (Hon) vs Albert Ramos-Vinolas (Spa), (29) Sloan Stephens (USA) against Paula Padosa Gebert (Spa), (13) Petra Martik (Crewe) against Polina Kodermitova (Ross), Daniel Evans ( (GBR) & Hubert Hurkacz (Pol) v (2) Marcel Granollers (Spa) & Horacio Zeballos (Arg), (13) Jamie Murray (Gbr) & Neal Skupski (Gbr) v Manuel Guinard (Fra) & Arthur Rinderknech ( Fra)

Court 13: Tessah Andrianjafitrimo (Fra) & Chloe Paquet (Fra) v Miyu Kato (Jpn) & Tamara Zidansek (Slo), (30) Jan-Lennard Struff (Ger) v Daniel Altmaier (Ger), Laura Siegemund (Ger) v Julia Goerges ( Gere), (12) Jean-Julian Roger (Ned) and Horia Tekao (Rum) vs. Christian Jarren (Che) and Pedro Martinez Portero (Spa)

READ  Julia Nemujiowska way the best basketball players of the Polish national team

Court 14: Jerry Veseli (Czechoslovakia) vs (15) Karen Khachanov (Ross), Kaga Jovan (Slow) – Clara Burrell (France), (10) Roberto Bautista Agut (Spa) – Attila Palaz (Hon), Anna Kalinskaya (Ross) and Yulia Puttentseva (Kaz) – (2) Timia Babus (Hun) and Christina Mladenovic (France)